Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Losna, nebo Mažňák?

18. 07. 2012 11:04:00
Ten, kdo kdy četl foglarovky, si v posledních dnech musel opakovaně vzpomenout na vypjatý boj o Velkého Vonta. Stínadla se bouřila a každý se ptal každého - Losna, nebo Mažňák? Dnes se ptá každý každého - Kalousek, nebo Lessy?

Ale takto tu otázku nelze položit, i když se o to pokoušejí i premiér či ministr vnitra ČR. Tedy ti dva vysocí představitelé, kteří ještě ani nepožádali policejního prezidenta o rozhovor. Jediným, kdo si Petra Lessyho pozval, je prezident republiky Václav Klaus. Těžko teď odhadovat, co z jejich rozhovoru vzejde. Neumím si však představit, že by Klaus tlačil na Lessyho odchod, protože k tomu nevidím jediný důvod. Prezident by tím navíc překročil své kompetence. Připomeňme, že policejní prezident je neodvolatelný právě proto, aby mohl ustát tlaky a přání politiků a aby tito nerozhodovali o jeho setrvání ve funkci.

Zatím jsme v rovině tvrzení proti tvrzení. Vyhrožoval Kalousek policistům, nebo ne? Připomínám, že zde nejde jen o policejního prezidenta, ale také o vyšetřovatele nákupu letounů Casa Mazánka, který hovor Miroslava Kalouska označil za nepřípustný nátlak a zadokumentoval to do spisu. Oba policisty a také to, jak a od koho se o Kalouskových telefonech dozvěděla média, nyní vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. Vede ji Ivan Bílek, údajný Langerův člověk a nepochybně ten, jehož Petr Lessy vyhodil z místa náměstka policejního ředitele. Chci věřit profesionalitě pana Bílka, i když nemohu říci, že mi připadá standardní, aby policejního prezidenta vyšetřoval orgán, který vznikl na základě tvrdých požadavků ODS a který vede člověk, jenž má osobní důvod nemít Lessyho v oblibě.

Základní východiska věci
Jsou dvě:
a) Ministr financí vůbec nemá co telefonovat vysokým policejním důstojníkům. Kdyby se tím Miroslav Kalousek řídil, nemuseli bychom dnes řešit, co kdo komu řekl.

b) Když už Miroslav Kalousek porušil nejen dobrý politický mrav, ale dokonce i přímý zákaz premiéra, měl by okamžitě opustit své křeslo. Tak, jak Petr Nečas varoval všechny členy své vlády. Nyní však jen slabošsky slovíčkaří, že řekl "nevolat vyšetřovatelům a státním zástupcům", což se nevztahuje na policejního prezidenta... Jsme opakovaně svědky toho, že slabý premiér riskuje prestiž vlády i celé republiky, když není schopen stát za svými vlastními slovy. A zatímco Kalousek se může dál arogantně usmívat, protože jeho se žádné šetření netýká, příjemci jeho hovorů podplukovník Mazánek i plukovník Lessy jsou vyšetřování GIBSem.

Z těchto důvodů se dnes budou konat dvě mimořádné sněmovní schůze. Na té první budeme s podporou ČSSD požadovat zřízení nezávislé sněmovní komise, která by se zabývala jednáním ministra financí. Jak známo, zákonodárná moc má hlídat exekutivu. Bezpečnostní výbor sněmovny již doporučil premiérovi, aby ministra financí odvolal. Toto doporučení premiér ignoruje. Pokud by však Kalouskův nepřijatelný politický nátlak na policejní důstojníky potvrdila nezávislá sněmovní komise, premiér by už rozhodnutí dolní komory ignorovat nemohl.

Gazdík po Rathovi: Pokud se policie nebojí šetřit a vyšetřit, tak je to velmi dobrá zpráva
Podotýkám, že navrhujeme, aby se členy komise stali zástupci všech poslaneckých klubů podle poměrného zastoupení. Tedy i TOP 09, která se teď bije za svého členy – jak Vlastu Parkanovou, tak za Miroslava Kalouska a jeho zpochybňování policejní činnosti, přestože jen před několika málo týdny policii chválila za její práci. “Pokud by to tak bylo, že se lidé přestávají bát Vrchního státního zametačství, jak vy říkáte, a začínají se ty věci skutečně šetřit, státní zástupci začínají konat a policie se nebojí šetřit a vyšetřit, tak je to velmi dobrá zpráva a dostáváme se na úroveň standardní demokracie a kéž by těch kauz tímto způsobem vyšlo najevo ještě víc a kéž by každý politik, včetně mě, měl strach cokoliv takového činit,” řekl například Petr Gazdík redaktoru Českého rozhlasu Ondřeji Černému 22. května. Ale i ODS se po zatčení Ratha z práce policie radovala. A to například ústy své místopředsedkyně Miroslavy Němcové, která v ČT řekla: “Tady funguje ta důležitá součást státu, která se nezastaví před žádnou vrstvou, tedy ani před politikou a dosáhne až tam, kam dosáhnout má. Policie funguje a nikdo jí nebrání v tom, aby odhalovala zločiny i v těch nejvyšších patrech.” Když se jí moderátorka Daniela Drtinová optala, zda si je jistá, že orgány činné v trestním řízení měří stejně koaličním i opozičním politikům, odpověděla předsedkyně sněmovny: “To jsem si tedy stoprocentně jista. Vylučuji, že policie jedná na nějakou zakázku jedněch proti druhým. Já očekávám, že se chová svébytně, že emancipovaně rozhoduje bez ohledu na to, jestli zjistí porušení zákona u jedněch či druhých. A já očekávám, že stejným způsobem bude policie postupovat proti každému.”

Vyšetřovat Ratha, ale i další bylo správné, vyšetřovat Parkanovou ne? A co se mělo stát s policejními vyšetřovateli za těch pár týdnů, které dělí kauzy středočeského exhejtmana a lidovecké exministryně obrany? Tehdy pracovali správně, zatímco dnes ministr financí mluví o policejní šikaně a premiér mu to toleruje?

Demokracie, nebo totalita?
Ale zpět k meritu věci: všichni, policisté, politici i celá široká veřejnost máme právo vědět, zda Miroslav Kalousek ovlivňoval a zastrašoval policejní důstojníky. Na to ovšem šetření GIBS neodpoví. Ve stavu sporu tvrzení proti tvrzení je Petr Lessy ochoten jít i na detektor lži, což Miroslav Kalousek odmítá. (Možná to odmítá proto, že by detektor svými výroky strhl, což byl můj posmutnělý pokus o vtip na pátečním jednání bezpečnostního výboru.) Snad by tedy byl Kalousek ochoten spolupracovat při vyšetřování ve sněmovně, jejíž kontrolní moci coby ministr financí podléhá.

Na druhé schůzi budeme hlasovat o nedůvěře vládě. Důvod, proč jsme o vládě hlasovali koncem dubna, trvá i nadále: česká vláda je založena na přeběhlících, což je v přímém rozporu s textem koaliční smlouvy i s veřejným prohlášením premiéra. Petr Nečas, který jasně vyřkl, že nehodlá svou vládu postavit na jednotlivých poslancích, ale že žádá spolupráci tří poslaneckých klubů, vládne navzdory těmto svým výrokům spokojeně několik měsíců s poslaneckými solitéry sdruženými kolem Karolíny Peake.

Legitimitu vlády však (pokud to vůbec ještě šlo) opět výrazně snížilo chování Miroslava Kalouska a jeho opakované výroky dehonestující práci české policie. Plukovník Petr Lessy je přitom prvním policejním prezidentem, který vzešel z výběrového řízení a nebyl dosazen na základě politické objednávky. Pod jeho vedením sáhla policie do nejvyšších pater politiky. Znamená to, že podobu vlády ovlivňuje parta policejních plukovníků a podplukovníků, jak se vyjádřil premiér, nebo to, že se policie konečně přestala politiků bát? Každopádně jsme však svědky bezprecedentních výroků na adresu policejních vyšetřovatelů i státních zástupců, výroků, které si demokratický politik nesmí dovolit. U nás však premiér mluví o politickém aktivismu ve chvíli, kdy policejní prezident vybízí své kolegy, aby se nenechali ovlivnit a zastrašit byť z nejvyšších míst - což je výrok, za který by měl být spíše pochválen, nehledě na to, že nebýt urážek z úst ministra financí i premiéra samého, Petr Lessy by jistě podobný dopis nepsal. Ptám se, jedná se o zvůli policistů, nebo politiků?

Otázka nezní: Losna, nebo Mažňák, ani Kalousek, nebo Lessy. Otázka zní - demokracie, nebo totalita? Nejde o spor dvou pánů, ale o dělbu moci v demokratickém státě, kterou tato vláda nerespektuje a dopouští se zásahů do nezávislého policejního vyšetřování.

Autor: Kateřina Klasnová | středa 18.7.2012 11:04 | karma článku: 42.64 | přečteno: 8319x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Stará levice umřela. Nová přebírá moc.

Sociální demokraté o víkendu sněmovali v Hradci Králové. Sešel se tam poprvé po prohraných volbách jejich Ústřední výkonný výbor a bylo to jednání neveselé.

21.11.2017 v 12:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Barbora Hrušková

Alza - dvakrát a dost

Právě jsem zjistila, že můžu mít ve 34 letech infarkt... stačí si dvakrát objednat něco v Alze a hned je zaděláno. Člověk si myslí, že ho už ho nemůže nic překvapit, nic vytočit a pak se objeví Alza a její infolinka a najednou

21.11.2017 v 11:31 | Karma článku: 20.68 | Přečteno: 950 | Diskuse

Filip Kosák

Feministky mají knírek

Žijeme ve 21. století a spousta věcí je jinak, než tomu bylo dříve. Tak například tu máme ženskou emancipaci. Ta je hodně důležitá, protože ženy dneska mohou klidně fárat do dolů anebo močit vestoje.

21.11.2017 v 9:48 | Karma článku: 19.07 | Přečteno: 437 | Diskuse

Jana Slaninová

Pět romáckejch sluníček a bezďák

Prší. Psa by nevyhnal. Deštník posílá k zemi proudy vody a cáká na nohy. Lezu do tramvaje a tam sedí v reflexních montérkách pět cigánských šohajů.

21.11.2017 v 8:08 | Karma článku: 22.22 | Přečteno: 877 | Diskuse

Helena Vlachová

O řeckém jogurtu Čechách

Mohla bych dnes začít jako v pohádce. Byl jednou jeden bílý jogurt a všichni jej měli rádi. Za to, že voněl po smetaně...

21.11.2017 v 6:05 | Karma článku: 29.01 | Přečteno: 1025 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4150
ThDr. Kateřina Klasnová, zastupitelka VV v Praze 1 Více na www.katerinaklasnova.cz

Seznam rubrik

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.